Son yıllarda, yakınlaştırma lensleri, daha açık ve çok yönlü bir seçim olarak birçok çalışan profesyonel fotoğrafçının kalbini ele geçiriyor. Son derece yüksek ISO’larda bile şaşırtıcı kalite üreten en yeni görüntü sensörleriyle, neden daha fazla insanın zum lenslerinin rahatlığına yöneldiği anlaşılıyor. Zoom lensler de etkileyici bir şekilde keskinleşti — çoğu, hatta bazı ucuz kit lensleri, günlük ihtiyaçlar için yeterince keskin ve aynı zamanda etkili görüntü sabitleme sistemlerine sahip.


Fotoğrafçılıkta çok az konu, seçtiğiniz kompozisyon kadar önemli ve kişiseldir. Kompozisyon, bir fotoğrafla tam olarak söylemek istediklerinizi iletme gücüne sahiptir ve izleyicinin gözünü çerçeve boyunca sorunsuz bir şekilde yönlendirir. İyi bir nedenden ötürü, görmenin en güçlü yolu olarak adlandırıldı. Bu makale, kompozisyon üzerine önceki bazı Photography Life makalelerini yeniden ele alıyor, en önemli unsurları ele alıyor ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını tartışıyor.


Fotoğrafçılığı sinir bozucu kılan şeylerden biri de resimlerdeki yumuşaklık ve bulanıklıktır. Keskin fotoğraflar, yumuşak görüntülerden çok daha çekicidir. Özel bir anın fotoğrafını çektiğinizde ve görüntüler yumuşak / bulanık veya odak dışı çıktığında çok hayal kırıklığı yaratıyor. Bu nedenle, bu makalede, resimlerimin her zaman keskin bir şekilde çıkmasını sağlamak için kullandığım teknikleri inceleyeceğim.


Her modern DSLR’de “Ölçüm Modu” adı verilen ve “Kamera Ölçümü”, “Poz Ölçümü” veya sadece “Ölçüm” olarak da bilinen bir şey vardır. Ölçümlemenin nasıl çalıştığını ve her bir ölçüm modunun ne yaptığını bilmek fotoğrafçılıkta önemlidir, çünkü fotoğrafçıların pozlarını minimum çabayla kontrol etmelerine ve olağandışı aydınlatma koşullarında daha iyi fotoğraflar çekmelerine yardımcı olur. Bu anlayış ölçüm modları makalesinde ölçümün ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve dijital fotoğrafçılığınız için nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.


Denge, iyi kompozisyonun en az tartışılan ilkelerinden biridir, ancak belki de en önemlisidir. Fotoğrafçılar bilinçli veya bilinçsiz olarak her görüntü için önemli bir karar veriyoruz: kompozisyon dengeli mi yoksa dengesiz mi olmalı? Bir dereceye kadar, var olan her fotoğrafın hem denge hem de dengesizlik unsurları vardır, bu da bu konuyu görüntülerinin gücünü en temel düzeyde iyileştirmek isteyen fotoğrafçılar için çok önemli hale getirir.


Fotoğrafçıların kamera satın alırken yaptığı hatalar ve bunlardan nasıl kaçınılacağı ile ilgili yepyeni bölümümüze deklanşör sesiyle geçişimizi yapalım.


Çağımızın mesleğini yapanlar youtuberlar, vloggerlar, yazıya iyice odaklanın çünkü sizin için bu yıl alınabilecek en iyi 5 kamera tavsiyesi vereceğim.

2021'de vlog çekmek için en iyi kameraları; yani videografi için, vlogger içerik oluşturucuları için en son aynasız kameralardan kompakt ve hareketli kameralara kadar özellikle vlog başarısı için en iyi olanlar bu programda sizin için derledim.


Profesyonel fotoğraf çekmek için ipuçları.

Daha önce hiç pratik yapmadıysanız, yeni yeni öğrenmeye başladıysanız ya da tamamen profesyonel fotoğrafçıysanız çoğu zaman atladığınız bir kaç teknikle ya da kuralla diyebiliriz biz buna, siz de profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.


Hemen size kısa bir metin okuyup sonrasında bu metni açacağım. Metin aynen şu şekilde;

Fotoğraf çekmek gün geçtikçe kolaylaşıyor. Hepimizin elindeki telefonlar o kadar gelişti ki bizim bilmemiz ve yapmamız gerekenler eskiye nazaran çok daha kolay.


Öncelikle bir fotoğrafı editlemek için hangi aşamaları atlamalıyız kısaca ondan bahsedeyim. Birincisi; makinanızla çektiğiniz fotoğrafı dijitale aktarabilmek için çeşitli bir kaç yöntem bulunmakta. Bunlardan en basiti kart okuyucuyla ya da direkt bilgisayarınızın kart yuvasına kartı takarak. İkincisi; makinanız bilgisayarınıza bağlı şekilde fotoğraf çekiyorsanız, kullandığınız makina yazılımı onu otomatik olarak bilgisayarınızda belirlediğiniz bir hedefe kaydedecektir. Görüntüleri bilgisayara aktardıktan sonra, fotoğraf editlemek için benim kullandığım programlar öncelikle RAW, sonra photoshop, sonra da Lightroom. Bu üç program fotoğraf editlemek için en sık kullandığım programlar.

Uğur ŞENGÜL

Photographer / Designer Co-Founder @obscuragency and @sipsakpod — Fotoğrafçılık hakkında yazıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store